ESEMÉNYEK:
o – o – ANGOLNYELVÜ fordítás, kiadás
2018 áprilisában Budapesten megállapodás született a Mózes E.: “Ki szereti a zsidókat? A MAGYAR FILOSZEMITIZMUS” c könyv angolra fordítására, már az angol kiadás célközönsége számára átdolgozott kézirata alapján.
A könyv angol címe: “Who likes the Jews? HUNGARIAN PHILOSEMITISM” – még nem végleges.
– – – – – – – – – – – –
o – o – 2017 Április 20-23 Nemzetközi Genocidium Konferencia (People under Genocide) a Pázmány Péter Katolikus Tudományegyetemen.
Mózes Endre meghívást kapott együttéléses filoszemitizmus koncepciójának bemutatására. Előadása: “Lessons from the Holocaust, Genocides and Philosemitism” és fő következtetése, hogy a Holocaust és a genocidiumok – népirtások – emlékezetének megőrzése mellett az együttélések és barátság motivumai is ápolandóak, megnyerte az egyetem rektora, Dr Szuromi Anzelm Szabolcs témogatását és élénk érdeklődést váltott ki többek között a kurd, örmény, yezidi és közel-keleti keresztény résztvevők körében.
(E. Mozes:“Lessons from the Holocaust, Genocides and Philosemitism”)
– – – – – – – – – – – –
o – o – 2016 Április 3-9 között Mózes Endre Lengyelországban
(Krakkóban és Varsóban) találkozott a lengyelországi zsidó múlt és jelen számos kiváló szakértőjével, és elkezdte a készülő lengyelnyelvű “Ki szereti a zsidókat? Filoszemitizmus Lengyelországban” c könyv lengyel teamjének összeállítását.
– – – – – – – – – – – –
o – o – 2016 Április 13, 14-én Budapesten találkoztak a Visegrádi államok (Magyaro., Lengyelo., Cseh K., Szlovák K.) zsidó vezetői és Mózes Endre meghívást kapott
együttéléses filoszemitizmus koncepciójának bemutatására. Előadását élénk vita követte. Heisler András, a MAZSIHISZ elnöke, hatűrozottan támogatja Mózes új filoszemitizmus koncepcióját. Mózes reméli, hogy a megjegyzések figyelembevétele útján megnyeri majd V-4 zsidó vezetői közös jóváhagyását is.
_______________
o – 2016 Március 20-án 16:30-kor Jeruzsálemben a Beit Frankfurterben nagy sikerel zajlott le a Könyvtalálkozó, Miron Eszter megnyitójával, “Ki szereti a
zsidókat? A magyar filoszemitizmus” címmel. Az e című könyv író-szerkesztője, Mózes Endre előadása után Gideon Peer volt beszélgető partnere és a számos élénk hozzászólás moderátora. Íme Gideon beszámolója az Új Keletben:
MÓZES JERUZSÁLEMBEN
Gideon Peer
Uj Kelet Online – 20160321
Vannak – jómagam is közéjük tartozom – akik mostanában – ha lehet és nem muszáj – a kialakult helyzetre való tekintettel nem utaznak Jeruzsálembe.
Persze, mindig vannak rendhagyó esetek, a vasárnap délután is ilyen volt. Akkor tartották összejövetelüket az ottani magyar klub tagjai, amelynek ennél sokkal összetettebb neve van, de az egyszerűség kedvéért maradjunk a fent név mellett (Amutat Joce Hungaria Hamurhevet Jerusalaim).
Ahhoz, hogy valaki eljusson a klubba, amely a Derech Bet Lechem utcában található, végig kell autóbuszoznia a fél várost, a Hevron út irányába.
Az ablakból bámészkodva azt kellett megállapítanom, hogy a közhiedelemmel ellentétben Jeruzsálem él és virul, köszöni szépen, tele emberrel és közlekedési dugóval, a nép hömpölyög az utcán, kivilágított üzletek és tarka sokaság mindenütt, ami végül is fekete-fehérbe csúcsosodik, a haredi, ultra ortodox férfiak öltözetének hála.
A klubban Mózes Endre tartott előadást könyvéről, én voltam a beszélgető partnere. A mű címe „Ki szereti a zsidókat? A magyar filoszemitizmus.” Ő írta és szerkesztette a 367 oldalas könyvet, amelyet a Noran Libro adott ki Budapesten, 2014-ben.
A rossz idő, és a klub helyének a belvárostól meglehetős messzesége ellenére nagyszámú érdeklődő gyűlt össze. Látszott és érződött, hogy jól összeszokott, értő emberek alkotják a klub tagságát.
Miron Eszter, aki a klub mindenese, esze, motorja és irányítója, üdvözölte a jelenlévőket, és a tárgyhoz függő, egyetemi katedrához méltó bevezetőt tartott.
Mózes Endre elhivatott ember. Látnok, aki új alapokra szeretné helyezni a magyar-zsidó, vagy egész pontosan a zsidó és a nem zsidó együttélést, mert, mint megfogalmazta, távolabbi tervei is vannak. Közép-, és Kelet Európában szeretné elérni, hogy megtaláljuk az egymás elfogadásának és az egymás mellett élésnek a lehetőségét.
„Az antiszemitizmussal nemcsak frontálisan lehet szembeszállni, hanem úgy is, hogy felfedezzük, erősítjük, és közbeszéd tárgyává tesszük annak ellenpólusát és alternatíváját, a filoszemitizmust, a jó együttélést, az együttműködést és a barátságot” – állította.
A beszélgetést követő vita bizonyította, hogy – finoman szólva – nem mindenki ért egyet a szerzővel, téziseivel.
Mózes Endre tiszteletére legyen mondva, állta a sarat, látszott, nem először néz szembe kételyekkel, aggályokkal, ellenérzésekkel. De az is egyértelmű volt, hogy felkészült a harcra, van elég muníciója, és kész arra, hogy itt-ott csatát vesszen, de a háborút szeretné megnyerni.
Ha így lesz, ha ez bekövetkezik még a mi életünkben, abból mindannyian profitálni fogunk. Zsidók és nem zsidók egyaránt.
Peer Gideon ujkelet/live
ELMÚLT ESEMÉNYEK:
o – o – 2016 Január 20-án este 18:30 órakor a Tel-Avivi Magyar Nagykövetség nagysikerű KÖNYVEST-et rendezett a “Ki szereti a zsidókat? A magyar filoszemitizmus” című könyv kapcsán.
Dr. Nagy Andor Nagykövet meleghangú bevezetője után a könyv író-szerkesztője, Mózes Endre tartotta meg előadását, mely után Gideon Peer-Precz Gézával, az Új Kelet munkatársával – és az igen aktív hallgatósággal is – beszélgettek.
Nemcsak a könyvről, annak indíttatásáról és a mintegy 25 neves kortárs társszerző munkáiról és véleményeiről, hanem a filoszemitizmus realitásáról is a mai Magyarországon, a teendőkről, a buktatókról, és a hallgatóság számos kérdéséről és kételyéről – melyek után a végkicsengés mégis a reményé volt.
_______________
o – o – 2015 április végén találkoztak a MAZSIHISZ elnökével
Heisler András & Mózes Endre egyetértenek hogy ne szorítkozzunk áldozatszerepekre
a filoszemitizmus koncepcióról, Mózes könyvéről a következő teendőkről beszélgettek (l. képet)
_______________________
o – o – Konferencia egy érdekfeszítő új projektről és könyvről:
Ki szereti a zsidókat? Magyar filoszemitizmus | 2014.06.16
Előadók-Résztvevők: Mózes Endre, Czeizel Endre, Hernádi Miklós, Kádár Elza, Karády Viktor, Mihályi Géza, Nagy Péter Tibor (moderátor is), Tóth Krisztina, Vekerdy Tamás…
Néhány nappal a könyv megjelenése után ezen 9 társszerző már további mélységekről gondolkodik, ad elő, beszélget.
A konferencia anyaga: teljes egészében megtekinthető, a kívánt előadás mellett lévő linket be kell másolni a böngésző parancssorába…
___________________
o – o – Kerekasztal konferencia:
“A magyarországi filoszemitizmus múltja és jelene” –
cimmel a Wesley János Főiskolán, 2013 márc 6-án (zajlott le)
- Résztvevők: A konferenciát kezdemé-nyező Mózes Endre (TakeAPen), a moderátor: Nagy Péter Tibor (WJLF), a kerekasztal tagjai: Gadó János (Szombat), Iványi Gábor (MET), Karády Viktor (CEU), Komoróczy Géza (ELTE), Kovács András (CEU-MTA).
- Leírás: az átfogó magyar filoszemitizmus kutatásnak és a filoszemitizmus teljes társadalmi szélességű modern tárgyaláásának ez a műhelybeszélgetés és konferencia a formális kezdete!
Mózes és Nagy Péter egyetemi tanár a magyar zsidó történelem és élet országos hírű szakértőit hívta egy asztal mellé. E szakértők összesen kétórás indító előadásaikban a magyarországi zsidó együttélés igen sok pozitív aspektusát – és kételyeit is – vetették fel, és ezt igen élénk eszmecsere követte, először a szakértők között, azután a közönség kéréseire is válaszolva.
A kerekasztal beszélgetés 7 résztvevője és a közönség soraiban ülő Mihályi Géza valamint a 91 éves Tóth István nyugdíjas történelemtanár, a téma doyenje, e találkozón váltak az új magyar filoszemitizmus projekt és az egy évvel később kiadandő könyv 9 úttörő társszerzőivé . - Videón meghallgatható: https://archive.org/details/20130306160405 – A 01sz. Videón: Nagy Péter moderátor bevezetője majd a 6. perctől Mózes Endre Megnyitója (6’00”-12’36”), folytatódik a 02számú Videón 0:00 – től 9’45”-ig. A következő videókon Kovács András, Gadó János, Iványi Gábor, Karády Viktor beszélnek. Komoróczy Géza előadása, a vita és a zárszavak videófelvételét még keressük, azt is idetesszük majd. –